Kaşe

Seçiminizle eşleşen ürün bulunamadı.


Kaşe Çeşitleri, Kaşe Fiyatları

Kaşe, hızlı bir şekilde evrakların altına imza atmak için icat edilmiş bir araçtır. Özel işletmeler, resmi daireler gibi kurumların evraklarında benzer bilgileri tekrar tekrar elle yazmamak için damgalama yöntemiyle bu bilgileri bastığı, kanunen zorunlu tutulan mühür çeşididir. Kaşe, bir kişinin mühürlediği belgeyi kendisinin yazdığını, düzenlediğini ya da içeriğini onayladığını gösteren bir imza niteliği taşır ama ıslak imza yerine geçmez. Kaşe yaptırma işlemi hızlı ve zahmetsiz bir süreçtir. Kaşe fiyatları modellere göre ufak da olsa farklılıklar göstermektedir. Kaşe tasarımı ihtiyaca göre şekillendirilebilmektedir. Üzerinde istenen şekilde logo ya da yazı bulundurulabilir. Mühürlerin; hazır, otomatik, cep, kalem, lazer kaşe gibi çeşitleri bulunmaktadır.

Lazer Kaşe Yaptırma?

Lazer kaşe; kaşe bilgilerinin, bilgisayar aracılığı ile lazer yazıcıya aktarılması ve bu bilgiler lazerle 2-3 mm kalınlığında, yanmaz bir kauçuk parçasının üzerine ters olarak yazılması sonucu 3-4 dakika süren bir sistemdir. Bu kaşeler kendinden mürekkeplidir. Kaşelerin bir ıstampa bölümü vardır ve kaşenin mürekkebi bu kısımda hava ile temas etmeden yıllarca saklanabilir. Kaşe mürekkepleri genellikle siyah, mavi, kırmızı ya da yeşil olur. Aynı kaşede bu dört renk birlikte de kullanılabilir. Tek renkli kaşeler ortalama beş bin kez, çok renkli kaşeler ise ortalama on ya da on beş bin kez kullanılabilir.

Kaşe Mürekkebi Nasıl Doldurulur?

Silik basmaya başlayan kaşelerin - eğer farklı bir sıkıntı yoksa - mürekkebi azalmış olabilir. Cep ya da kalem kaşeler dışındaki otomatik kaşelerin ortasında ince pencereye benzeyen bir alan vardır. Mürekkep kartuşu bu alanda yer alır. Buraya hafifçe bastırdığınızda kartuş arka taraftan bir çekmece gibi çıkar. Bu kartuşun içindeki keçe bölgeye birkaç damla mürekkep damlatarak kartuşu tekrar doldurulabilmektedir.

Kaşede Hangi Bilgiler Olmalı?

Kaşenin üzerinde firmanın ya da kurumun tüm resmi bilgileri yer alır. Kaşelerde bulunması gereken bilgiler kanunen açıkça belirtilmiştir. Kaşenin üzerinde şirketin ismi ve unvanı, şirketin sicil numarası, firmanın vergi dairesi ve vergi numarası, işletmenin telefon, faks ve adres gibi iletişim bilgileri olmak zorundadır.

Şahıs şirketlerine ait kaşelerde, şirket adının altında şirket sahibinin adının da yazması gerekir. Şahıs kaşeleri üzerinde çeşitli şekiller, logolar, isim ve soyadı, unvan ve makam bilgileri yer alabilir.

Öğretmenler de üzerinde “aferin, tebrikler, başarılı” gibi ifadelerin yer aldığı kaşeleri kullanarak öğrenciler üzerinde olumlu etki yapabilir.

Doktor kaşeleri üzerinde, doktorun çalıştığı kurumun adı, doktorun unvanı ve adı-soyadı, doktorun diploma tescil numarası ve uzmanlık alanı da yer almalıdır.

Gün, ay, yıl formatında tarih damgası basan tarih kaşeleri ve genellikle altı haneli sayılar basan numaratör kaşeler de bulunur. Kağıt üzerine sayı damgası basan numaratörler en fazla on iki haneli olabilir.

Vakıf ve dernekler, resmi evrakların yanı sıra bağış gibi işlemlerde de kaşeler kullanır. Genel bilgilerin yer aldığı kaşeler, vergi, bağış gibi tüm resmi evrakların altına basılır.

Kaşe İmza Hangi Durumlarda Geçerli Sayılmaz?

Sözleşmelerde şirket yetkilisine ait imzanın yerine basılan imza kaşesi ve faturalarda imza atılmadan kullanılan kaşeler, hukuken doğru değildir ve bir geçerliliği yoktur. Borçlar Kanunu ve Hukuk Muhakemeleri Kanunu’na göre, resmi evraklara imza atmaya muktedir olmayan veya okuma yazmayı bilmeyen kişiler tarafından kullanılan ve önceden noter, muhtar ya da köy ihtiyar heyeti tarafından onaylanmış parmak izi ya da damga mühürler, ıslak imza atılmadan da geçerli sayılır.

Whatsapp Destek