Davetiyenizi seçerken karşınıza iki alternatif mutlaka çıkacaktır. Bunlardan biri katalog davetiyeleri bir diğeri ise özel tasarım davetiyelerdir.

Katalog davetiyeleri firmalar tarafından tasarımları hazırlanan, tamamiyle değiştirilemeyen ürünlerdir. Genel olarak bu ürünlerde sizin düğün bilgilerinizin, seçmiş olduğunuz davetiye sözünün, aile isimlerinin yazılması için ayrılan bir bölüm bulunmaktadır. Bunun dışındaki alanlar genel olarak değişiklik yapılması için uygun değildir.

Davetiye seçimi için bir davetiye dükkanına girdiğinizde önünüze şatafatlı, özenle hazırlanmış kataloglar koyulur. Değişik, farklı, belli bir özenle hazırlanmış davetiye çeşitleri içinden düğün davetiyenizi seçebilirsiniz. Bu kataloglarda ki bir çok model birbirini andırsa da içlerinde farklı tasarımlar bulmanız mümkündür.

Bu tarz ürünlerde en çok boya yani standart baskı uygulaması kullanılır. Bunun yanında sıcak yaldız baskısı olarak da bilinen gömme baskı tekniği de kullanılır. Sıcak yaldız baskısı çok şık bir görünüm verse de her davetiyede sağlıklı sonuç alınamayabilir. Bu teknik diğer standart baskı tekniğine oranla daha maliyetlidir.

Ülkemizde irili ufaklı bir çok davetiye üreticisi bulunmaktadır. Bir çok model birbirine benzese de bazı firmaların modelleri öne çıkmaktadır. Bu firmalardan dikkat çekenler; Sedef Davetiyeleri, Polen Davetiyeleri, Erdem Davetiyeleri, Emniyet Davetiyeleri’dir.

Davetlilerinizi düğününüze çağırmak için katalog davetiyelerin yanı sıra kullanabileceğiniz bir diğer davetiye çeşidi de özel tasarım davetiyelerdir. Bu tarz ürünler tamamen sizin için özel olarak hazırlanır bunun için müdahale şansınız yüksektir. Özel tasarım bir davetiye hazırlatmak için tasarım ajansına başvurabilirsiniz. Düğün konseptini, öne çıkmasını istediğiniz şeyleri istiyorsanız geçmişinizden kağıda aktarılmasının istediğiniz hatıraları anlatırsınız. Tasarımcılar sizden aldıkları bilgiler paralelinde hayal güçlerini kullanarak davetiye tasarımınızı hazırlarlar. Özel bir çalışma olduğu için öncelikle size bir eskiz çıkartarak fikirlerinizi alırlar. Birlikte yapacağınız yorumlarla tasarımın son hali ortaya çıkar. Ajansın tasarım çalışması kriterlerine göre her aşamasında tasarımı görme ve müdahale etme şansımız olur. Sizin hayalinizdekiler iyi bir tasarımla birleştiğinde sizi tam manasıyla memnun edecek bir sonuç alırsınız.

Ajansa başvurmadan önce amatörde olsa bir tasarım yeteneğiniz varsa ve hayal gücünüze güveniyorsanız Paint, PowerPoint, Word gibi programlar ve internetten ulaşabileceğiniz materyaller ile bir ön çalışma hazırlayıp örnek olması açısından ve sizi daha iyi anlayabilmeleri adına ajansa sunabilirsiniz. Böyle bir ön çalışma hem size zaman kazandırır ve hem de tasarımcının sizi daha rahat ve hızlı anlamasına yardımcı olur.

Bu yazımızda değineceğimiz son nokta işin maddi boyutudur. Katalog davetiyeleri, fiyatları açısından oldukça esnektir. Genel olarak kutulu halde satılırlar ve bir kutuda 100 adet davetiye vardır. Bir kutusu yani 100 adedi 20 TL’den başlar ve artarak devam eder. Diğer taraftan özel tasarım davetiyeler istenilen ürüne göre değişir ve sizi tam manasıyla memnun edecek bir tasarım katalog davetiyelerin fiyatlarına nazaran yüksek çıkacaktır.

 

Mutluluklar.